Solaris Urbino IV Electric na testach w Tarnowie!

#516 wyrusza na pierwszy kurs testowy na piknik pod Parkiem Strzeleckim

#516 wyrusza na pierwszy kurs testowy na piknik pod Parkiem Strzeleckim

Przyjechał wczoraj na lawecie.

Długo na te testy musieliśmy poczekać. Prezes Wiatr obiecał je już na wiosnę, tymczasem dopiero teraz doszły one do skutku. Autobus dostał kolejny numer z puli testowych, #516. Na mieście ma się też pojawić w obsłudze regularnych linii. Dzisiaj natomiast wykonuję przejazdy rekreacyjne spod Parku Strzeleckiego i z powrotem. Są też zaplanowane inne przejazdy przez miasto. Szczegóły pod linkiem na stronie miasta.

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Przetestuj-elektryczny-autobus!-7-LIPCA#516 na wakacyjnym pikniku pod Parkiem Strzeleckim. Otwarta prezentacja

#516 na wakacyjnym pikniku pod Parkiem Strzeleckim. Otwarta prezentacja

Nie ten model

Miał być u nas maluch, ale w sumie to i nawet lepiej. Można je bezpośrednio przyrównać do niedawno zakupionych Scanii, dieslowskich czy na CNG. I docenić to w ilu aspektach Solaris na prąd bije na głowę te „supernowoczesne” skandynawskie konstrukcje. Zadziwiający jest fakt, że jakieś pół roku rozpoczęto jakby kampanie informacyjno / promocyjną pod zakup autobusów elektrycznych. Ostatnie zaś publiczne wypowiedzi, zarówno władz miasta czy samego MPKa, zdają się deprecjonować tą technologię i jej niewątpliwe zalety. Moje pierwsze wrażenia z jazdy tym wozem są o niebo lepsze niż spalinowych odpowiedników skandynawskiej marki już obecnej w Tarnowie. Dzisiaj dzień jest dość ciepły. Klima w Solarisie – niebo, działa i to mocno. Scanie?!! Ledwie czymś tam dmuchają, ale bez rewelacji. Drzwi działają płynnie, szybko i nie skrzypią. Tak samo zawieszenie. Nówki ze Słupska trzeszczą plastikami, na drzwiach odsuwanych brak poręczy, a układ foteli wyjątkowo nieprzyjazny i nieergonomiczny dla pasażerów. Wykorzystanie przestrzeni wewnątrz leży.

#516 pod Parkiem Strzeleckim. przyciągnął uwagę telewizji

#516 pod Parkiem Strzeleckim. Przyciągnął uwagę telewizji

Testy potrwają 2 tygodnie.

Są wakacje, ładna pogoda. Warto się wybrać na miasto i samemu porównać zalety elektrycznego autobusu z takim spalinowym. Parokrotnie w różnych miejscach słychać marudzenie o niedopracowanej technologii autobusów elektrycznych, małym zasięgu na jednym ładowaniu, prądzie produkowanym z węgla itp. Nie wolno jednak zapominać, że w pojazdach elektrycznych nie chodzi o samą ekologie. To głównie mniej skomplikowane mechanizmy służące do ich napędzania są tu celem ostatecznym. To się przekłada później na wygodę eksploatacji, mniej zabiegów konserwacyjnych, płynną i cichą podróż, możliwość tankowania pod domem, a nie na stacjach paliwowych, czy nawet niższą cenę energii w stosunku do tradycyjnego paliwa.

#516 Elektryczny kokpit dotykowy.

#516 Elektryczny kokpit dotykowy.

Środek w nieco innym wydaniu.

Układ, do jakiego przywykliśmy w autobusie, w Solarisie zmienił nieco strony. Ale dzięki temu mamy z wózkami łatwiej i sprawniej wsiądą i wysiądą z autobusu. Niemniej jednak miejsca stojące po prawej stronie i przy samym wejściu a po lewej jeden długi rząd foteli nie za bardzo sprawdzą się na linii 9 w szczycie. Ten układ chyba ma służyć liniom podmiejskim.

Za to kokpit kierowcy. Ten robi wrażenie. Takiego nie spotkamy nawet w samochodzie osobowym, a tu proszę. Dostępny w autobusie. Nietypowe rozwiązanie. Ciekawe, jaki będzie dalszy kierunek rozwoju tego rozwiązania pod nowym kierownictwem. Man bowiem goni powoli Solarisa. Do tej pory Urbino IV był niedościgniony na rynku.

#516 wyrusza w pierwszy przejazd prezentacyjny wraz z prezydentem Tarnowa, prezesem MPK i pozostałymi chętnymi. Będa i następne

#516 wyrusza w pierwszy przejazd prezentacyjny wraz z prezydentem Tarnowa, prezesem MPK i pozostałymi chętnymi. Będa i następnePodziel się: